Membran Branda

Sizlere membran brandalar hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgilerin verilmesi amaçlanan bu yazımız, branda yaptırmak isteyen ve bu konuyu araştıranlar için de yol gösterici olacaktır.

Membran Branda Nedir?

Membran branda nedir diye merak edenler için; polimerden oluşan plastikler ile su geçirmez ve yapışkan bir malzeme olan “bitüm”ün birlikte kullanılması şeklinde düzenlenerek, taşıyıcı aparatlarla desteklenen genellikle sudan korunma amaçlı kullanılan yalıtım amaçlı brandalara membran branda denir. Yerçekimi kuvvetinin aksine öngerme kuvvetine göre üretilirler. Yani basınçtan değil asimetrik çekme kuvvetinden yararlanılır. Yararlanılan bu kuvvet, membran brandalara taşıyıcı ve aynı zamanda da örtücü olma görevini yükler.

Membran Branda Nasıl Uygulanır?

Membran branda nasıl yapılır konusunun da merak edilen bir konu olduğunu dikkate alarak bu konuda da bilgilendirmelerimize devam edeceğiz. Membran brandalarda dört çeşit birleştirme şekli vardır. Bunlar şu şekilde sıralanır: mekanik, ısı kaynaklı, yüksek frekanslı ve dikişli birleşim. Şimdi bu birleşim çeşitlerini detaylandıralım.

Mekanik Birleşim

Büyük ve geniş alanlı membran branda projelerinde tercih edilen birleştirme şeklidir. Tüm malzemeler brandanın uygulanacağı alana götürülür ve orada monte edilir.

Isı Kaynaklı Birleşim

Bu birleştirme şeklinde membran brandaya ısı uygulanır ve birleştirme işlemi bu şekilde gerçekleştirilir. Ancak önemli olan konu üretici firmadan membran brandanın erime ısısının öğrenilmesi ve başarılı bir birleştirme olabilmesi için de uygulanacak ısının bu değerin üzerinde olmasıdır.

Yüksek Frekanslı Birleşim

Bu birleşim şeklinde ise membran branda malzemelerine kaynak işlemi uygulanarak malzemelerin içeriğindeki moleküllerin birbirine nüfus etmesi sağlanır. Böylece birleştirme işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Dikişli Birleşim

En çok tercih edilen membran branda birleştirme şeklidir. PVC’den oluşan polyester brandalar için kullanılması uygun görülür. Malzemelerin dikilmesi usulüne dayalıdır.

Membran branda konusunda en tercih edilen site olan brandacı adresinden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Şimdi Ara
Yol Tarifi