Saman Brandası

Saman, baklagiller veya buğdaygillerin kurutulmuş halidir, hayvan yemi olarak kullanılır.

Branda ise, su ve ışık geçirmez kumaştan üretilerek, koruduğu madde veya alanı su ve güneş ışığı gibi dış etkenlere karşı koruyan malzemelerin genel adıdır.

Saman brandası nedir: saman brandası tanımlardan da anlaşılacağı üzere samanların, her türlü dış etkenden etkilenmeyecek şekilde muhafaza edilmesini sağlayacak koruyucu malzemedir.

Saman brandası neden kullanılır

Samanın kalitesini belirleyen içeriğindeki tohum ve yapraktır. Çiftçiler tohumlar tam oluşmadan,  yapraklar çok olduğunda otları kesmeye başlarlar. Kesilen bu otlar yerde bırakılarak içindeki nemin çoğunun buharlaştırılması sağlanır. Ancak bu otların makinalarla kolay toplanıp balyalanabilmesi için yaprakların tamamen kurumasına izin verilmez.

Saman, hava durumuna çok duyarlıdır. Kuraklık olursa, tohum ve yapraklar etkilenerek zayıf olur; hava çok nemli olursa, saman henüz balyalanmadan çürüyebilir ya da balyalandıktan sonra çürüyüp küflenebilir. Bunun sonucu olarak samanlarda hayvanları hasta edebilecek bazı toksinler oluşabilir. Samanın ıslanmayacağı ya da aşırı güneşe maruz kalmayacağı bir şekilde depolanması gerekir.

Saman balyaları çiftçiler, üreticiler ve saman ticareti yapanlar için oldukça önemli gelir kaynağı; hayvanlar için de besin kaynağı olduğundan muhafazası son derece önemlidir.

Gerek henüz satışa sunulacak samanların muhafazası, gerek satışa sunmak veya kullanmak için bir süre muhafazası gereken durumlarda saklama şekilleri önemli olduğundan saman brandası oldukça kullanışlı bir branda türüdür.

Saman brandası nasıl yapılır: Saman brandası -25 soğuğa, artı 70 sıcağa ve yağmura dayanıklı olan branda türüdür. Ve brandalar dört mevsim kullanılabilen özellikte olacak şekilde üretilmektedir.

Hemen paraya ihtiyacı olmayan üreticiler harman yerlerinde saman brandası ile samanlarının üzerini kapatarak muhafaza edebilmekteler.

Eskiden, brandaların üretiminin olmadığı dönemlerde, samanların muhafazası daha zahmetli yol ve yöntemlerle yapılmakta idi. Üzeri toprakla örtülerek muhafaza edilen samanlar, brandaların üretimi ve çeşitliliğin artması sayesinde güvenle muhafaza edilmektedir.

Saman brandası ile kapatılan saman yığınlarını kış boyunca karlı ve yağmurlu havadan etkilenmeyerek, çiftçi ve üreticilerde zarar etme oranını azaltacaktır.

Saman brandaları modern muhafaza yöntemidir.

Bazı brandalar özel olarak üretilmektedir ve bu brandaların kullanıldığı özel yerler olmaktadır. Bunlardan bir tanesi Saman brandası olmaktadır. İlk baktığınızda Saman brandası nedir diye düşünebilirsiniz. Bu brandalar samanları korumak ve onları kaplamak için kullanılan brandalar olmaktadır. Samanların zarar görmemesi ve dış etkenlerden uzak tutulması için üretilen brandalardır. Saman brandasını aslında her yede bulabilmektesiniz. Burada önemli olan sizin hayvancılık ve bahçecilik malzemelerini satan mağazalara gitmeniz veya direkt olarak internetten Saman brandası yazıp ne tür brandaların olduğuna bakabilirsiniz. İnternetten mutlaka birçok farklı branda çeşitlerine rastlayacaksınız ve beğendiğiniz ve işinize yarayacak olan brandayı sipariş edebilirsiniz.

Ülkemizde özellikle kırsal bölgelerde birçok hayvancılık ve bahçe işleri ile uğraşan kişiler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra şehirlerde bile artık seralarda meyve, sebze ve farklı bitkiler yetiştirenler olmaktadır. Bu tür insanlar için brandalar çok önemlidir ve özellikle hayvancılık ile uğraşanlar için Saman brandası çok önemlidir. Saman brandası fiyatları boyutlarına göre değişkenlik göstermektedir, bu sebeple internetten veya branda mağazalarına giderek, farklı brandaların fiyatlarını öğrenebilmektesiniz. Brandalar aslında tamamen bir şeyi veya bir yeri kaplamak için kullanılan bir malzemedir.

Bütün brandaların üretimi neredeyse aynıdır, sadece kumaşlarda veya malzemelerde farklılık gösterebilmektedir. Saman brandası üretimi nasıl olur diye merak ediyorsanız, çoğu Saman brandaların dokusu samana benzemektedir ve malzemeyi incelediğinizde, brandanın ne kadar sıkı bir şekilde üretildiğini anlayabilirsiniz. Bir bez torbası gibi düşünün ve onun daha büyük hali olarak aklınıza getirebilirsiniz. Saman brandası özellikle samanları kaplamak ve korumak için yapıldığından, samanların zarar görmemesi adına farklı malzemeler kullanılmaktadır. Normal bir branda üretiminde kullanılan kimyasallar çok fazla kullanılmamakla beraber, samanlara zarar vermeyecek türden kimyasallarla brandalar sağlamlaştırılmaktadır. Bir bahçıvan veya hayvancılık ile uğraşan biri için Saman brandası ve benzeri branda türleri çok önemli bir yer almaktadır.

 

Şimdi Ara
Yol Tarifi
Pergola Tente Şeffaf Branda branda Şeffaf Branda Pergola Tente brandacı Çadır Sistemleri Pergola Tente branda